Jakie zmiany od stycznia 2017 roku?

 • Obowiązkowy teoretyczny kurs doszkalający
  Nowo upieczeni kierowcy, którzy uzyskają uprawnienia po 1 stycznia 2017 roku, będą musieli między 4 a 8 miesiącem od uzyskania prawa jazdy zgłosić się na teoretyczny kurs doszkalający, prowadzony przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Kurs obejmował będzie czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologicznymi aspektami związanymi z prowadzeniem
  samochodu.
 • Obowiązkowe szkolenie praktyczne
  Między 4 a 8 miesiącem okresu próbnego, konieczne będzie też zaliczenie szkolenia praktycznego, prowadzonego w formie ćwiczeń m.in. jazdę na zakręcie na śliskiej nawierzchni, efektywne hamowanie z systemem ABS, wychodzenie z nieplanowanego poślizgu
 • Dodatkowe limity prędkości dla młodych kierowców
  Początkujący kierowcy (w okresie pierwszych 8 miesięcy od dnia odebrania prawa jazdy) w obszarze zabudowanym nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/godz., 80 km/godz. poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/godz. na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej, nawet jeśli znaki drogowe będą pozwalać na szybszą jazdę.
 • Samochody z symbolem liścia klonowego
  W okresie próbnym (8 miesięcy po egzaminie) będzie można kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem liścia klonowego.
 • Zakaz podejmowania pracy jako kierowca przez 8 miesięcy
 • Dłuszy okres próbny dla osób łamiących przepisy kodeksu drogowego
  Zgodnie z nowymi wytycznymi Starosta może wydać decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu próbnego o kolejne 2 lata, jeżeli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe stwierdzone m.in. mandatem karnym lub prawo mocnym wyrokiem sądu.
 • Niedoświadczeni łatwiej będą mogli stracić prawo jazdy
  Nowelizacja do ustawy o ruchu drogowym przewiduje cofnięcie uprawnień osobom, które popełnią w okresie próbnym co najmniej 3 wykroczenia ukarane mandatem karnym lub jedno przestępstwo drogowe.
 • Dodatkowy kurs
  Osoby, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będą musiały odbyć dodatkowy kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Kreator stron internetowych - przetestuj